Ł-owcy, Ł-owieczki - wypowiadać się

Forum koła KTK Ł-owce


#1 2008-10-21 20:08:51

PBoczek

Moderator

status 6131828
13771084
Skąd: Rybnik
Zarejestrowany: 2008-10-20
Posty: 49
Punktów :   
WWW

Na czym polega Impreza na Orientacje

Każdy turysta, który korzystał na trasie swej wędrówki z mapy przekonał się o tym jak wiele jest tam zakodowanych informacji. Znajomość znaków kartograficznych pozwala na ich prawidłową interpretację, a przez to na czerpanie pełną garścią z tej wspaniałej skarbnicy wiedzy. Nasi przodkowie, którzy nie korzystali z map mieli świetnie rozwinięte umiejętności orientacji terenowej. Z czasem człowiek się cywilizował i zatracił te wspaniałe możliwości. We współczesnym świecie coraz częściej czujemy się zagubieni w niekończącej się zabudowie miast, a nawet ich dzielnic, jednocześnie coraz mniej pewnie potrafimy poruszać się w lesie. Przygniatany szarością cywilizacji człowiek, szuka jednak bezpośredniego kontaktu z naturą.


Takim antidotum na codzienne problemy i stresy są imprezy na orientację łączące wypoczynek umysłowy i fizyczny. W 1997 minęło właśnie 100 lat, od kiedy wymyślono i przeprowadzono imprezę na orientację. I choć pierwsza impreza odbyła się 13 maja 1897 roku w okolicach Bergen w Norwegii, wśród masowo uprawiających narciarstwo śladowe, to w ciągu następnych lat swym zasięgiem obejmowała nowe środowiska i dyscypliny. Dopiero po ponad pięćdziesięciu latach i w Polsce przeprowadzono pierwsze imprezy. Mimo, iż na świecie dominowały imprezy o charakterze sportowym, to w Polsce przybrały one specyficzną formę o charakterze turystyczno-sprawnościowym.

Imprezy na orientację stanowią atrakcyjną formę czynnego wypoczynku w postaci gier, zabaw, marszów, imprez sprawnościowych, itp. Udział w nich pozwala rozwijać u uczestników, a szczególnie u młodzieży, samodzielność podejmowania decyzji, umiejętność poruszania się w nieznanym terenie, odporność psychiczną i fizyczną, wytrwałość w dążeniu do celu. Uczestnikami są zarówno dzieci, jak i osoby starsze, a nawet w podeszłym wieku. Zróżnicowana skala trudności tras i terenu, podział ze względu na wiek, pozwalają dobrać trasę najbardziej odpowiednią dla siebie i swoich umiejętności coraz częściej w ulubionej dyscyplinie. Nie jest wymagany również żaden specjalistyczny i drogi sprzęt, a przy pewnej wprawie można sobie poradzić nawet bez kompasu.


Działająca od 1963 roku początkowo jako Podkomisja w Komisji Turystyki Pieszej, a później już jako samodzielna Komisja Imprez na Orientację Z G PTTK stworzyła przepisy, które zmieniały się wraz z rozwojem imprez. Dla wszystkich, którzy mają za sobą udział w imprezach dla początkujących, świetnie czytają mapę oraz wykazują się odrobiną sprawności ruchowej, komisja stworzyła cykl imprez Pucharu Polski w marszach na orientację. Do pucharu wytypowano osiem imprez wśród najbardziej doświadczonych organizatorów. Imprezy, wśród których są również Nocne Mistrzostwa Polski oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski w marszach na orientację, składają się z kilku etapów dziennych i nocnych. Oprócz tras proponowany jest również bogaty program krajoznawczy. Ponieważ każda impreza organizowana jest w innym regionie Polski, pozwala to na poznanie wielu zakątków naszego kraju w ciągu tylko jednego roku. Trasy na tych imprezach projektowane i budowane przez sprawdzonych budowniczych wymagają od nich perfekcyjnej wręcz znajomości terenu. Potrafią dostosować formę imprezy do panujących możliwości terenowych, by pokazać najciekawsze miejsca i charakter okolicy.

Na tego rodzaju imprezach uczestnicy często otrzymują niepełną mapę oraz kilka wskazówek o sposobie pokonania trasy. Trzeba mieć sporo wyobraźni przestrzennej, by umiejętnie poruszać się na takiej trasie oraz potrafić rozszyfrować najdrobniejszy znak topograficzny na mapie, który może okazać się cenną wskazówką w naszej wędrówce. Po ukończeniu takiego etapu, gdzie fragmenty mapy przypominają np. kości do gry w domino zawierające tylko wybrane, pojedyncze formy terenowe (np. rzeźbę), które trzeba dopiero ułożyć w logiczną całość, przynoszą wiele satysfakcji ich uczestnikom po szczęśliwym dotarciu do mety. I choć na początku startów mogą występować drobne trudności, to doświadczenie, jakie zdobywamy, nie pozwoli nam zabłądzić w nieznanym lesie lub w górach.

Oprócz tras dla uczestników z dużym doświadczeniem, można popróbować swoich sił na trasach dla początkujących, rekreacyjnych i dla dzieci. Udział doświadczonych, nie powinien przestraszać początkujących. Udział w imprezie należy traktować jako czynny wypoczynek na świeżym powietrzu z mapą i kompasem, który dostarczy nam wielu wrażeń i niezapomniany smak przygody.


(Wice)Prezes koła PTTK "Ł-owce" SKKT; Przodownik Imprez na Orientacje nr. 611 Sylwester Bugański

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kredyt-w-czestochowie.pun.pl www.animacjaspoleczna.pun.pl www.piro.pun.pl www.simtractor.pun.pl www.fairytailgame.pun.pl